مجله زندگی

آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟

آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟

ساعد نیوز: گروهی از محققان امنیتی پس از بررسی‌ پلتفرم تلگرام می‌گویند اطلاعات میلیون‌ها کاربر در گروه‌ها و کانال‌های این پیام رسان با هزاران عضو در حال انتشار است.

آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از دیجیاتو، محققان سرویس «vpnMentor» تلگرام را به عنوان بهشتی برای مجرمان سایبری معرفی کرده اند. قابلیت های رمزنگاری پیشرفته پیام ها و مکالمات در تلگرام موجب شده تا مشارکت کنندگان در فعالیت های غیرقانونی به راحت بتوانند در آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بیشتر گفته ها میان چنین کاربرانی به مسائلی مانند خرید و فروش اطلاعات دیگر کاربران یا افشای اطلاعات در سطح وسیع، اجرای کلاهبرداری های آنلاین و در برخی موارد حمله به هدفی خاص است.

چندی پیش نیز تحقیق صورت گرفته توسط موسسه «NortonLifeLock» نشان داد که شواهد بسیاری پیرامون استفاده از تلگرام به عنوان محلی برای خرید فروش موارد غیر مجاز مانند واکسن کرونا، اطلاعات شخصی افراد، نرم افزارهای پایرت شده و هویت جعلی تبدیل شده است. اما همچنان استفاده از تلگرام به عنوان بستری برای افشای اطلاعات غیرقانونی در رتبه اول قرار دارد.

نباید فراموش کنیم که قابلیت های امنیتی تلگرام می توانند در مسیر درستی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مسئله ی اصلی اینجاست که چنین فعالیت هایی در گذشته محدود به دارک وب بود و مجرمان به فعالیت در پلتفرم هایی با دسترسی آسان برای کاربران عادی، علاقه ای نشان نمی دادند. اما تلگرام با ارائه برخی قابلیت های متمرکز روی حفظ حریم شخصی و هویت کاربران، توانسته است چنین افرادی را به سوی خود جلب کند. همچنین ورود و استفاده از تلگرام بسیار آسان تر است و در مقابل حملات DDoS نیز مصون است.

البته نباید فراموش کنیم که قابلیت های امنیتی تلگرام می توانند در مسیر درستی نیز مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، خبرنگارانی که قصد مخفی کردن هویت خود را دارند یا با تهدید روبه رو هستند می توانند به راحتی و بدون دغدغه از افشای هویت در تلگرام فعالیت کنند. همچنین افزایش سطح حفاظت از حریم شخصی کاربران می تواند از شکل گیری داده های کلان برای ارزیابی فعالیت های آن ها و استفاده ی تجاری بدون رضایت افراد جلوگیری کند.

منبع

آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟
saednews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا