مجله زندگی

ارزش سهام عدالت کاهش یافت/ علت نوسانات سهام عدالت چیست؟

ارزش سهام عدالت کاهش یافت/ علت نوسانات سهام عدالت چیست؟

ارزش سهام عدالت ۱۱ خرداد ۱۴۰۰، ۰.۵درصد کاهش یافت.

ارزش سهام عدالت کاهش یافت/ علت نوسانات سهام عدالت چیست؟

ارزش سهام عدالت ۱۱ خرداد ۱۴۰۰، ۰.۵درصد کاهش یافت.

سهام عدالت طرحی جهت برابری مردم جامعه هست.سهام عدالت در زمان احمدی نژاد طراحی شد. سهام عدالت در قشرهای مختلف جامعه از اهمیت برخوردار است. سهام عدالت در چند ماهه اخیر مورد اهمیت قرار گرفته و در بورس وارد شده است ارزش سهام عدالت در هو روز اعلام می شود.آخرین خبرها مربوط به سهام عدالت را در سایت خوندنی آنلاین می‌خوانید.

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت درمقایسه با روز گذشته، ۰.۵درصد کاهش یافت و ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۰ میلیون و ۳۳۲هزار تومان و ۱۹ میلیون و ۴۶۳هزار تومان رسید.

با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۱۹۹هزار تومان رسیده است.

البته این تصمیمات در زمانی گرفته شد که شاخص بورس در محدوده دو میلیون واحد قرار داشت ، بنابراین فشار فروش در بازار وجود نداشت اما ناگهان ورق بازار برگشت که یکی از عوامل آن همین فشار فروش‌های سهام عدالت بود. به همین دلیل سهام عدالت دیگر خریدار نداشت و بسیاری از مشمولان که سهام خود را برای فروش گذاشتند، هنوز وجه خود را دریافت نکرده‌اند.

البته طبق آمار، سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سهم خود را فروختند و بیش از حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان هم وجه دریافت کرده‌اند.

در این راستا، امکان لغو کردن سفارش فروش سهام عدالت برای مشمولان وجود دارد و تا اواخر فروردین‌ماه حدود ۷۰۰ هزار نفر نیز سفارش فروش خود را لغو کردند.

مشمولان برای لغو کردن سفارش فروش خود باید به بانک یا کارگزاری که سفارش فروش داده بودند مراجعه و سفارش خود را لغو کنند.

سهام عدالت

جامعه کارگری خصوصاً کارگران فصلی از اقشار ضعیف جامعه هستند که باید در بحث سهام عدالت به این گروه توجه جدی کرد. در سال ۱۳۸۹ اقشار بسیار خاصی از کارگران یعنی کارگران فصلی، ساختمانی و زنان کارگر سرپرست خانوار مشمول این سهام شدند. یکی از اقشار واجد شرایط برای دریافت سهام عدالت بخش کارگری جامعه هست و عدم تعادل در اختصاص سهام به این قشر سبب اعتراض بسیار از افراد به ویژه اتحادیه کارگران شد.

چه سهمی برای کارگران واریز شد؟

در سال ۱۳۹۷ اسماعیل مختاری دولت‌آبادی مدیر کل دفتر امور سهام سازمان خصوصی سازی از واریز ۵۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت میان ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مشمولان کارگران فصلی و ساختمانی، دختران مجرد و زنان کارگر سرپرست خانوار خبر داد.

کـارگران جامانده از سهام عدالت چه کنند؟

ثبت نام سهام عدالت کارگران در سال ۱۳۸۵ انجام شد و بخشی از کارگران ساختمانی و در سامانه سهام عدالت ثبت نام کردند. برخی از تشکل‌های کارگری از جمله خانه کارگر نیز آن زمان بخش عمده‌ای از این مسئولیت را بر عهده گرفتند و کارگران ساختمانی در تهران و مراکز استان‌ها را ثبت نام کردند. موضوع مهم این هست که در زمان ثبت نام تنها طبقه کارگران فصلی و ساختمانی توانستند از سهام بهره‌مند شوند و عده زیادی از کارگران بخش قراردادی و پیمانی و صنعتی بلاتکلیف ماندند. در آن زمان یک عده‌ای از کارگران موفق به ثبت نام شدند اما عده زیادی از کارگران از ثبت نام محروم شدند و سهام عدالت به آن‌ها تعلق نگرفت. دولت هم اعلام کرده فعلاً ظرفیتی برای ثبت نام ندارد

چه تعداد کارگر داریم؟

بر اساس آمارها در حال حاضر نزدیک به ۱۶ میلیون کارگر بیمه شده در کشور فعال هستند که بخش اندکی از آن‌ها مشمول دریافت سهام عدالت شده‌اند. بر اساس آخرین آمارها ۶ میلیون کارگر فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده‌اند. بر اساس قانون سال ۱۳۹۳ کسری منابع بیمه‌ای کشور ۱۲ هزار میلیارد تومان است و تنها ۸۰۰ هزار نفر از کارگران فصلی بیمه تأمین اجتماعی شده‌اند. نکته مهم این هست که یک میلیون و پانصد هزار نفر از کارگران ساختمانی نیازمند بیمه هستند اما سازمان تأمین اجتماعی به دلیل کمبود منابع توان پرداخت بیمه برای آن‌ها را ندارد.

سهام عدالت بیش از ۳ میلیون فوتی دارد

در پایان باید به زمان طولانی فرآیند سهام عدالت اشاره کرد که به دلیل طولانی شدن فرآیند سهام عدالت تاکنون بیش از ۳ میلیون نفر از این دارندگان این سهام فوت کرده‌اند. باید با ارائه راهکارهای صحیح، روند توزیع و آزادسازی سهام عدالت را کوتاه کرد تا مشمولان و دارندگان این سهام، از مزایای آن بهتر و زودتر بهره‌مند شوند.

شاخص بورس امروز با رشد بیش از ۳۰ هزار واحدی روبه‌رو شد و سبب افزایش ارزش سهام عدالت شد. در پایان معاملات امروز بازار سرمایه ارزش سهام عدالت با رشد ۳.۸ درصدی روبه‌رو شد، ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۷ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان رسید که بیش از ۲۶۴ هزار تومان افزایش داشته است.

در پایان معاملات امروز ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۴ میلیون و ۳۰۵ هزار تومان رسید.

 حسین امینی خواه بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت ، در پاسخ به این پرسش که مابقی سود سهام عدالت چه زمانی به حساب سهامداران واریز می‌شود؟ بیان کرد: مسئولان شرکت سپرده گذاری که وعده داده بودند تا شب عید فطر سود سهام عدالت را واریز کنند باید دلیل خلف وعده و چشم انتظار گذاشتن سهامداران را مطرح کنند.

امینی‌خواه در پاسخ به این پرسش که آیا عدم واریز سود سهام عدالت ارتباطی با مجامع دارد؟ بیان کرد: خیر، علت دقیق را نمی‌دانم، ولی قطعا ربطی به مجامع نمی‌تواند داشته باشد.

امینی خواه در ادامه گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی تفاهم نامه‌هایی را قبل از واریز سود در اسفندماه سال۹۹ با بانک‌ها تنظیم کرده بودند که بدون هیچ هزینه‌ای سود سهام به حساب مشمولان روش غیرمستقیم واریز شود و در حین جمع آوری سود‌ها از شرکت‌های سرمایه پذیر سود حاصل از خود سود‌ها در بانک نیز به دست سهامداران یا شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برسد که سهامداران آن مردمی هستند که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‎اند.

او در ادامه افزود:، ولی متاسفانه شورای عالی بورس دریافت سود از شرکت‌های سرمایه پذیر و پرداخت آن به سهامداران را به شرکت سپرده گذاری محول کرد.

امینی خواه در پایان اظهار کرد: بهتر است شورای عالی بورس وظایف ذاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را به خودش برگرداند که اگر منافعی مادی در قبال انجام این گونه وظایف مثل توزیع سود بین سهامدارانشان وجود دارد این منافع به خود سهامداران برسد نه به شرکتی دیگر که سهامداران آن اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری هستند.

پس از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، ۳۰ میلیون نفر از حدود ۵۰ میلیون مشمول سهام عدالت، با انتخاب روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود، سهام‌دار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت شدند.

در این راستا، چندی پیش فراخوان کاندیداتوری برای عضو هیات مدیره شدن شرکت‌ها برگزار و قرار شد مشمولان پس از سجامی شدن در مجامع شرکت و اعمال رای کنند.

درواقع مشمولان هر استان باید از طریق سامانه دیما از زمان برگزاری مجمع استانی که سهام دار آن هستند باخبر شده و به صورت الکترونیکی در مجمع حضور می یافتند و به افرادی که کاندیداتوری هیات مدیره شده بودند، رای می‌دادند.

طبق قانون تجارت، در نوبت نخست حضور ۵۰ درصد سهام داران به اضافه یک رای ضروری است و اگر این میزان به حد نصاب نرسید، در نوبت دوم رای گیری با هر تعداد سهام دار برگزار می‌شود.

البته آمارها حاکی از آن است که از میان ۳۱ استان کشور، به جز استان های تهران، البرز و سمنان، نوبت اول مجامع ۱۸ استان برگزار شده است. همانطور که ذکر شد در مجمع عمومی به طور فوق العاده نوبت اول باید ۵۰ درصد به اضافه یک حق رای در مجمع حضور داشته باشند تا مجمع رسمیت پیدا کند اما در مجامع هیچ کدام از این ۱۸ استان این اتفاق رخ نداده است. مجامع ۱۰ استان دیگر هم هنوز به دلیل حکم دادستانی برگزار نشده است.

بنابراین نوبت دوم مجامع ۱۸ استان به زودی برگزار خواهد شد و چه سهام داران در مجمع شرکت کنند چه نکنند، اعضای هیات مدیره انتخاب خواهند شد.

مشمولان باید توجه داشته باشند که علمکرد اعضای هیات مدیره بر آینده شرکت و در نتیجه میزان سرمایه شرکت و میزان سودی که افراد سالیانه تحت عنوان سود سهام عدالت دریافت می‌کنند، تاثیرگذار است؛ بنابراین انتظار می‌رود در این مجامع حضور یافته به افراد مورد تایید خود رای دهند.

عنوان

منبع

ارزش سهام عدالت کاهش یافت/ علت نوسانات سهام عدالت چیست؟
www.khoondanionline.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا