مجله زندگی

بنت قنسول

بنت قنسول

این نوشته به شرایط نگهداری (آبیاری،رطوبت ،خاک ، کود ،نور ، دما و هرس) و روش تکثیر و آفات و بیماری ها و مشکلات گل بنت قنسول را بررسی میکند.

بنت قنسول

گل بنت قنسول گلی است که به زیبایی شهره است. این گل با برگ های سرخ پهن مهمانی از کشور های آمریکای لاتین و کشور مکزیک است و با تاریخچه ای عجیب در بسیاری از فرهنگ ها و ملت ها عقاید جالبی در مورد آن وجود دارد. این نوشته بعد از گفتن داستان افسانه ای این گل به شرایط نگهداری (آبیاری،رطوبت ، خاک ، کود ، نور ، دما و هرس) و روش تکثیر و در نهایت آفات و بیماری ها و مشکلات گل بنت القنسول را بررسی خواهد کرد. گفته میشود نگهداری از این گل تا حدودی ساده است پس میتواند گزینه خوبی برای طرفداران پرورش گلهای آپارتمانی باشد. با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم

داستان این گل زیبا به کریسمس در قرن شانزدهم میلادی در مکزیک برمی‌گردد، افسانه ‌ها داستان دختری به نام پِپیتا یا ماریا را نقل می‌کنند که به علت فقر نمی‌توانست هدیه‌ای برای شب تولد مسیح تدارک ببیند، او به واسطه الهامی که از فرشتگان دریافت میکند ، گیاهان هرز کنار جاده را جمع کرده و به عنوان پیشکش در جلوی محراب کلیسا قرار میدهد . معجزه‌ای رخ میدهد و شکوفه‌های قرمز از میان همان علف ها رشد میکند. از قرن هفدهم میلادی افرادی در مکزی از این گیاه برای تزیینات جشن کریسمس استفاده میکنند . امروزه در آمریکای شمالی ، بنت قنسول خیلی زیاد در دیزاین های کریسمس ، کلیسا، ادارت و مراکز تجاری استفاده میشود .

گل بنت قنسول عاشق نور می باشد و به کمک نور می تواند رشد خوبی را داشته باشد . می توانید گیاه را پشت پنجره شمالی منزل خود قرار دهید تا بتواند نور کافی را جذب خود کند . همچنین یادتان باشد که اشعه مستقیم خورشید برای گیاه بسیار بد می باشد و باعث از بین رفتن گیاه می شود .

بهترین دما که به رشد گیاه کمک بسیار زیاد می کند ، دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دما پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد بیاید ، باعث به تاخیر افتادن رشد گیاه می شود و همچنین باعث کوچک ماندن براکته ها می باشد . باید گیاه در دمای ۱۵ الی ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بگیرد . چه در تابستان و چه در زمستان باید این دما باشد تا در فصل زمستان گلدهی خوبی را داشته باشد .

می توانید برای تکثیر گیاه ، از قلمه زدن استفاده کنید که قلمه زدن باید در فصل تابستان و بعد از گلدهی باشد . گیاه را از ساقه قلمه زده و در خاک بکارید تا مانند گلدان قبلی شروع به گلدهی و رشد خوبی را داشت . قلمه زدن آسان ترین روش می باشد که خیلی سریع جواب گو می باشد .

آبیاری گیاه را می توانید به دو روش انجام دهید . اولین روش اینکه هر ۲ الی ۳ بار در هفته گیاه را آبیاری کنید و روش دوم اینکه هر موقع سطح خاک گیاه خشک بود ، گیاه را آبیاری کنید . همچنین حتما باید از زه کشی خاک خوب باشد .

برای رطوبت گیاه می توایند از دو روش استفاده کنید . اولین روش اینکه گیاه را غبار پاشی کنید و از آن طریق رطوبت گیاه تامین شود و دوم اینکه تشتی را پر آب کرده و در زیر گلدان قرار دهید و از این طریق نیز رطوبت گیاه تامین می شود .

برای خاک گل بنت القنسول باید از چند خاک استفاده کنید تا ترکیبی به دست آید که این ترکیب شامل خاک باغچه و خاک پیت می باشد که به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

اگر کود گیاه کم باشد ، باعث ریزش برگ هایش می شود و همچنین زمانی که شروع به گلدهی می کند باید دفعات آن را بیشتر کنید . همچنین حتما باید از کود نیتروژن استفاده کنید که به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

گلدهی گل بنت قنسول در آخر ماه اردیبهشت به پایان می رسد . برای اینکه گیاه را تحریک کنید تا بتواند سریع تر جوانه بزند ، باید شاخه را از ۱۵ سانتی متری هرس کنید . و همچنین باید در زمان هرس کردن گیاه حتما از دستکش استفاده کنید ، زیرا دارای شیره بسیار خطرناک می باشد که آسیب بسیار جدی را به شما وارد می کند .

همچنین باید گفت که زمانی که گیاه را هرس می کنید حتما باید از دستکش استفاده کنید ، زیرا این گیاه دارای شیره ای می باشد که بسیار خطرناک و سمی می باشد که اگر با دست در ارتباط باشد ، آسیب بسیار جدی را به دست شما می زند .می توانید برای جلوگیری از خارج شدن این شیره ، گیاه را در آب گرم قرار دهید و دمای آب ۴۰ درجه سانتی گراد باشد ، این کار از خارج شدن این شیره جلوگیری می کند .

زمانی که گیاه را آبیاری می کند بهتر است برگ ها را به آرامی تکان دهید تا قطرات روی آن باقی نماند که به گیاه آسیب برساند . همچنین ریزش برگ ها می تواند بخاطر کمبود تغذیه و سرد بودن هوا می باشد که باید این مشکلات را حل کنید .

اگر در فصل پاییز درجه و یا حرارت محل قرار گیری گیاه بسیار پایین باشد ، باعث به عقب و تاخیر افتاده رویش گیاه می باشد که باید گیاه را در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد قرار دهید .

این موضوع دارای دلیل های مختلف می باشد که بیشتر باید در قلمه زدن دقت بسیار زیادی را داشت باشد و هر چه قلمه ها ضخیم تر باشد ، باعث بهتر رشد کردن گیاه و گلدهی بهتر آن می شود . همچنین بهترین زمان برای قلمه صبح می باشد .

این موضوع دو علت دارد . اولی اینکه از کود شکری استفاده کرده اید که در بالا گفته شد فقط باید از کود نیتروژن استفاده کنید تا گیاه رشد خوبی را داشته باشد . و دوم اینکه قلمه زدن گیاه را در فصل بهار و تابستان انجام داده اید .

سوخته شدن کنار برگ ها بخاطر کمبود کلیسیم می باشد که باید کلیسیم گیاه را تامین کنید . همچنین می توانید از داروخانه قرص کلسیم را خریداری کرده و هفته ای ۱ بار به گیاه دهید .

زرد شدن برگ ها نیز دو علت دارد . علت اول اینکه آبیاری بیش از حد می باشد که باید آبیاری را کم کرده و هر موقع که گلدان گیاه خشک بود ، گیاه را آبیاری کنید . و دوم اینکه گیاه کمبود ازت دارد که باید به گیاه ازت بدهید تا مانند قبل شود .

اگر براکته ها همچنان سبز بود و قرمز نبود ، این موضوع نشان دهنده این می باشد که گلدهی گیاهان به پایان رسیده است و باید تا سال آینده صبر کنید تا گلدهی خوبی را بدهد .

دلیل نزدن جوانه ها ، بخاطر کمبود تغذیه می باشد که باید دفعات تغذیه را تا زمانی که گیاه جوانه بزند زیاد کنید . می توانید ماهی ۲ الی ۳ بار به گیاه تغذیه مصنوعی بدهید .

این علت یعنی اینکه گیاه جوانه زده است و شروع به رشد کرده است و در این زمان یک بار متوقف شده است و علت طبیعی نبودن برگ ها به همین خاطر می باشد . ولی جوانه های زیرین شروع به رشد می کند و زیبایی خاصی را به خود می گیرد . و مثل برگ های دیگر گل نمی باشد و بسیار طبیعی می باشد . همچنین اگر گیاه را در دمای گفته قرار دهید ، گیاه رشد خوبی را دارد .

علت ریزش جوانه های انتهایی ، بخاطر کمبود کربوهیدارت می باشد که باید از کود های کربوهیدارت استفاده کنید تا جوانه ها ریزش نکند و رشد خوبی را داشته باشد .

بیشتر بخوانید : 

گل خورشیدی | نگهداری از گیاه خورشیدی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل مارچوبه | نگهداری از گیاه مارچوبه  (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل بابا آدم | نگهداری از گل فیلگوش (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل آناناس | نگهداری از گل آناناس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

مارانتا | نگهداری از گل مارانتا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

بنت قنسول
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا