مجله زندگی

شیپوری

شیپوری

اینجا با هم در مورد شرایط نگهداری از گل شیپوری مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، کود ، نور و دما و در نهایت روش های تکثیر این گل صحبت خواهیم کرد.

شیپوری

گل شیپوری گلی بسیار دوست داشتنی و زیبا می باشد که دارای برگ هایی سبز و گل های به رنگ زرد و سفید و صورتی و … است . کمتر کسی است که این گل دلبر آشنایی نداشته باشد ، اما نگهداری از این گل به عنوان یک گل آپارتمانی کار چندان ساده ای نیست ، اینجا با هم در مورد شرایط نگهداری از گل شیپوری مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، کود ، نور و دما و در نهایت روش های تکثیر این گل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل شیپوری

CALLA LILY

گل شیپوری (۲)

گل شیپوری ۳ زیر گونه دارد و ۷ گونه دارد که آن ها به دو تقسیم می شود که این دو گونه شامل موارد زیر است :

۱- اولین نوع ، گیاهی می باشد که در تمام طی سال گرم می باشد و اسپات های آن سفید رنگ می باشد که این اسپات ها بیشتر در فصل سرما یعنی پاییز و زمستان ظاهر می شود و باعث زیبا تر شدن آن می شود .

۲- دومین نوع ، گیاهی می باشد که خزان کننده است و دارای اسپات های رنگی می باشد و برعکس نوع اول در فصل گرما یعنی تابستان و بهار ظاهر می شود و در فصل سرما یعنی زمستان و پاییز پژمرده و به خواب فرو می رود تا زمانی که فصل رویش گل شروع شود . خزان و سبز بودن گیاه بستگی به محل قرار گیری و بارندگی دارد که بهتر است این گل در شمال نگه داری شود .

۳- نوع سوم از این گل ، در تابستان خزان دار می شوند و زمانی که بارندگی تابستان شروع شود ، در زمستان خزان فصل تابستان به وجود می آید .

Mixed Calla potted PEC

نام بعضی گونه های معروف که در دسته دوم از این نوع گل ها گنجانده میشوند ، موارد زیر است :

این گونه از این گیاه ، رنگ گل هایش بین زرد رنگ و طلایی رنگ می باشد که طرفدار و فروش خوبی را نیز داشته است

این گونه از گل شیپوری گل هایش بین رنگ قرمز و صورتی می باشد که بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد .

رنگ های این نوع نیز بین سفید تا زرد کمرنگ به همراه رنگ بنفش در بخش های داخلی گیاه می باشد . گل های دو رگه رنگی گل شیپوری فقط یک بار در طی طول سال رخ می دهد . زمانی که ریزوم ها دو رگه رنگی می شود ، باید گیاه را در محلی خشک و در دمای ۸ درجه سانتی گراد قرار دهید و رطوبش انبار بین ۷۰ تا ۸۰ درصد باشد . زمانی که این ریزوم ها به وجود می آید ، باید ۶ ماه آن را در دمای ۸ درجه در انبار نگه دارید . اما چرا ۸ درجه ؟ بخاطر اینکه در این درجه تنفس و تعرق گیاه کم می شود و به مدت ۶ ماه می تواند در انبار زندگی کند .

CALLA LILY

در تابستان نیاز نمی باشد که گیاه را در نور قرار دهید ولی بهتر است در فصل پاییز و زمستان حتما گیاه را در نور مستقیم قرار دهید . نوری که به گیاه می تابد باید متوسط باشد اگر زیاد و یا کم باشد باعث می شود که رنگ اسپات ها کاهش پیدا کند و مثل قبل دیگر زیبا نباشند . زمانی که برگ ها و دم برگ ها رشد کند ، وزنشان بیشتر از قبل می شود و باعث خم شدنشان می شود و باعث می شود که گلتان زیبایی اش را از دست دهد . گل شیپوری گلی روز خنثی می باشد و گل دهی اش وابسته به فتوپریود نمی باشد .

گیاه گرم سیری را دوست دارد ولی اصلا علاقه ای به سرما ندارد . گل شیپوری در روز باید دما اش بین ۱۶ تا ۲۰ باشد و در شب نیز ۱۶ درجه باشد کافی می باشد . گونه های دیگر رنگی گل شیپوری در روز باید درجه اش ۱۸ تا ۲۱ بوده و در شب ۱۳ درجه سانتی گراد که نباید از درجه های گفته شده بیشتر شود .

برای خاک گلدان گل شیپوری باید از مخلوطی هم چون ۳ پیمانه خاک باغچه ، ۲ پیمانه کود دامی پوسیده استفاده کنید و در گلدان بریزید . زمانی که گلدان را عوض می کنید ، باید از خاک جدید استفاده کنید . یادتان باشد که اگر دوست ندارید که ریزوم ها پوسیده شود ، حتما باید از زه کش استفاده کنید .

برای یا تغذیه گل شیپوری می توانید کود اوره را به همراه سولفات آمونیوم مخلوط کرده و هفته ای ۱ بار به گیاه خود بدهید . این ترکیب به رشد گلدهی خوب و سریع گلتان کمک بسیار زیادی را می کند .

گلدان گل شیپوری همیشه باید مرطوب نگه دارید تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد ولی فقط این گونه از گل شیپوری این گونه می باشد و باید گونه های دیگرش به اندازه لازم آب دهد و اگر آبیاری اش بیشتر شود دچاری بیماری باکتری که نامش ERWINIA می شود .

گل شیپوری (۴)

تکثیر گل شیپوری

گل شیپوری (۶)

گل شیپوری دارای ریزوم های گوشتی می باشد . گل شیپوری در اطراف خود ریزوم های کوچکی تولید می کند که می تواند برای افزایش گل از آن استفاده کرد . در کل ریزوم های گل شیپوری درشت می باشد و اگر درشت باشد ، گل های بزرگ تری را می دهد . در ماه های تیر و مرداد ریزوم ها رشدشان کاهش می آید و باید آن موقع گیاه را در سایه بگذارید و بعد از گذشت چند روز ، گیاه را از خاک خارج کرده و ریزوم هایش را تقسیم کنید . و بعد از اینکه آن را تقسیم کردید و در گلدان دیگر قرار دادید ، حتما باید گند زدایی را نیز انجام دهید تا از قارچ زدن گیاه جلوگیری کنید . بعد از تقسیم کردن باید روزانه به گیاه آب دهید تا بتواند در فصل پاییز و زمستان بتواند گل دهی خوبی را داشته باشد .

اصلی ترین روش تکثیر گیاه شیپوری هم ، تقسیم ریزوم گیاه است . زیرا به مرور زمان گیاه چه های کوچکی که در واقع پا جوش هستند در کنار گیاه مادری و از ساقه زیر زمینی شکل می گیرند موجب ازدحام بوته اصلی می شوند . در زمان استراحت گیاه و یا اگر گیاه همیشه سبز است در اوایل بهار ریزوم ها را بیرون بکشید و بعد از تمیز کرن خاک اطراف ریزوم و ریشه ها نسبت به تقسیم آنان و کاشت هر قسمت در گلدانی جداگانه اقدام کرد . بر روی هر قطعه از ریزوم باید حداقل یک عدد جوانه وجود داشته باشد . همچنین به یاد داشته باشید که ازدحام گیاه مادری یکی از دلایل عدم گلدهی گیاه نیز می تواند باشد .

زمانی که گل ها رشد می کند ، باید آن ها را در انبار به مدت ۱ هفته بگذارید و دمای انبار باید ۴ درجه سانتی گراد و نباید بیشتر از حد یا کمتر شود . زمانی که گل شروع به اسپات کرد ، گل ها را به طرف پایین بکنید و آن ها را بردارید . می توانید به جای اینکه ساقه گل شیپوری را بکنید ، آن را به بالا بکشید تا قطع شود ولی حواستان باشد طوری بکنید که به گل های دیگر آسیب وارد نشود . بعد از اینکه ساقه را برداشت کردید ، باید به مدت ۶ الی ۱۲ ساعت ساقه را در محلول سوکروز ۲ درصد که مواد گند زدایی می باشد قرار دهید . این کار از خم و یا شکاف خوردن ساقه جلوگیری می کند .

زمان که ریزوم های گل شیپوری پژمرده شد می توانید آن را برداشت کنید . بعد از اینکه ریزوم های پژمرده را برداشت کردید ، آن ها پوستشان نازک و نرم می باشد که باید خیلی حواستان باشد . زمانی که خاک خشک می شود ، دما اش ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد که در آن صورت ریزوم ها رسیده اند و باید از خاک خارج کنید . یک شب ریزوم ها را رها کنید تا پوست آن ها سفت شده و بعد آن را با دقت بشویید . بعد از اینکه ریزوم ها را شستید ، آن را در تور های سیمی بریزید و سریع با تهویه آن ها را خشک کنید .

ریزوم هایی که برداشت کرده اید نازک می باشد و نیاز به ترمیم هستند که باید ۲ الی ۳ روز آن را در اتمسفر تهویه کنید و زمانی که در اتمسفر قرار می دهید ، باید دما اش ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد . زمانی که ریزوم ها را برداشت کرده اید همراه آن ها برگ می باشد که باید جدا شود و بهترین زمان برای جدا کردن آن زمان ترمیم ریزوم ها پژمرده می باشد . به هیچ عنوان ریزوم ها را در مناطق خنک ترمیم نکنید ، زیرا بر اثر سرما از بین می روند .

گل شیپوری (۷)

بیشتر بخوانید : 

ژربرا | نگهداری از گل ژربرا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

سینره |نگهداری از گل سینرر(آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

گازمانیا | نگهداری از گل گازمانیا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

یاس رازقی | نگهداری از گل یاس رازقی (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

پرنده بهشتی | نگهداری از گل پرنده بهشتی (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

شیپوری
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا