مجله زندگی

محبوبه شب

محبوبه شب

گل محبوبه شب دارای عطر خوبی دارد و بخاطر اینکه عطر خوبی دارد معروف می باشد . گل محبوبه شب بسیار زیبل و دوست داشتی می باشد و دارای گل های ریز زرد رنگ می باشد .

محبوبه شب

گل محبوبه شب دارای عطر خوبی دارد و بخاطر اینکه عطر خوبی دارد معروف می باشد . گل محبوبه شب بسیار زیبل و دوست داشتی می باشد و دارای گل های ریز زرد رنگ می باشد .

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل محبوبه شب (۱)

گل محبوبه شب (۱)

گل محبوبه شب (۲)

گل محبوبه شب به نور علاقه بسیار زیادی را دارد . اگر می خواهید گیاه را در باغچه منزل خود بکارید ، باید در برابر نور خورشید باشد ولی نباید اشعه خورشید به گیاه بتابد . ولی اگر در گلدان کاشتید ، بهتر است در کنار پنجره جنوبی قرار دهید و نگذارید اشعه خورشید به گیاه بخورد ، زیرا باعث خراب شدن گیاه می شود .

باید بین دو آبیاری فاصله باشد و زمانی که خاک گیاه خشک بود اقدام به آبیاری کنید . اگر آبیاری بیش از حد اندازه باشد ، باعث پوسیده شدن ریشه می شود .

گیاه به آنچنان رطوبت نیاز ندارد ولی اگر رطوبت داشته باشد ، بهتر رشد می کند . می توانید برای رطوبت گل محبوبه شب تشتی را پر آب کرده و در داخل اتاق بگذارید تا بخار کند و این بخار به گیاه بخورد و از این طریق می تواند رطوبت را جذب خودش کند .

این گیاه اصلا سرما را دوست ندارد و عاشق گرما و مناطق گرمسیر می باشد و مانند خواهر برادر خود یعنی خیار و کدو می باشد . بهترین دما برای گل محبوبه شب ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دما بیشتر شد باید حتما گیاه را غبار پاشی کنید و. غبار پاشی باید در جایی باشد که نور مستقیم آفتاب نباشد ، زیرا به گیاه آسیب وارد می کند .

برای خاک گل محبوبه شب باید از ترکیبی همچون پیت ماس ، کمپوست ، خاک باغچه و خاک اسیدی که باید دمای خاک اسیدی ۶.۵ باشد را مخلوط کرده و در گلدا بریزید . یادتان باشد که زمانی که گلدان را عوض می کنید ، باید خاکش را نیز عوض کنید .

برای تکثیر گیاه ، حداقل باید روی ساقه ۲ جوانه داشته باشد و باید حدود ۱۰ سانتی متر از گیاه را ببرید . که بعد از بریدن ، باید گیاه را در آب و ماسه بگذارید تا گیاه ریشه بزنید و رشد خوبی را داشته باشد . علاوه بر این کار می توانید گیاه را در آب و ماسه نیز بخابانید .

گل محبوبه شب دارای گل می باشد و تغذیه که دارای قند می باشد ، می تواند به بیشتر شدن عطر گیاه و بیشتر شدن گل های گیاه ، کمک بسیار زیادی را بکند . و نمی تواند این قند را از خاک دریافت کند . از گل فروشی کود کریستالون صورتی را که مخصوص گلدهی می باشد را تهیه کرده و با آب مخلوط کرده و ماهی ۱ الی ۲ بار به گیاه بدهید تا رشد خوبی را داشته باشد .اگر در فصل زمستان برگ های گیاه به نظر پژمرده و ضعیف می رسند به آن کمی کود بدهید در غیر این صورت کود دهی را متوقف کنید .

برای هرس گل محبوبه شب باید تمام برگ های خشک ، ضعیف ، زرد شده را بچینید و باید برای هرس گیاه از انتها این کار را انجام دهید و دقت کافی را داشته باشید تا به گیاه آسیب جدی ای وارد نشود .

در مهر ماه باید آبیاری گل محبوبه شب را کم کنید و گلدان را به راه پله و یا در مکانی بگذارید که دمای آن ۱۰ درجه سانتی گراد و یا بیشتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد . و نباید نوری به گیاه تابش کند . می توانید گیاه را در انباری و یا راه پله بگذارید . بعد از اینکه گیاه را ۲ ماه در جایی تاریک قرار دادید ، گیاه را آبیاری کرده و جایش را عوض کنید .

گل محبوبه شب (۳)

اول اینکه گل سمی می باشد که نباید به هیچ عنوان گاز بزنید ، زیرا باعث آسیب رساندن می شود .

دوم اینکه اکثر گل محبوبه شب در شب رشد می کند و در شب گل زیبا تر می شود . این گل در منطقه اصلی زندگی خودش ، این کار را می کند و در مصرف قند و انرژی خودش صرفه جویی می کند . زمانی که این گیاه در شب گل هایش باز می شود ، باعث بیشتر شدن عطرش نیز می شود .

همچنین یادتان باشد کسایی که حساسیت دارند ، نباید این گیاه را بو کنند که باعث بدتر شدنشان می شود . در کشور استرالیا این گل را یک علف هرزه می شناسند و به چشم گل نگا نمی کنند و این گل بسیار خطر ناک می باشد .

گل محبوبه شب (۴)

برای تعویض گلدان ، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند . زمانی که به نظرتان رسید گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد ، زمان تعویض آن فرا رسیده است . در این هنگام ابتدا اجازه دهید گلدان گیاه اندکی خشک شود . سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید ، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود . خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید .

گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید . اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد ، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد . چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش ، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می کند و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند .

اگر قصد نگهداری از گل محبوبه شب را در گلدان دارید ، به دلیل بزرگ بودن شاخ سار این گل ، حتما از گلدان های بزرگ سرامیکی یا سفالی استفاده کنید . این گلدان نسبت به گلدن های پلاستیکی بهتر وزن گیاه را تحمل می کنند . همچنین تا زمانی که ریشه های گل از کف گلدان بیرون نزده باشد ، نیاز به تعویض گلدان ندارید و اگر زمان فرا رسید و ریشه ها تمام فضای گلدان را پر کرده بودند فقط یک سایز اندازه گلدانتان را بزرگ تر کنید .

گل محبوبه شب (۵)

تکثیر گل محبوبه شب به دو روش قلمه و بذر انجام میشود :

گل محبوبه شب (۷)

گلدهی این گل به طول روز ، میزان نور ، سن گیاه ، میزان آبیاری و شرایط دمایی وابسته است . در نگهداری از این گیاه در آپارتمان شرایط زیر می تواند از عوامل به گل گرفتن گیاه باشد :

۱- کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعت نور گیری

۲- زیاده روی در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص از نیتروژن و اوره

۳- هوای خشک

۴- حمله تریپس ها

۵- یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان

گل محبوبه شب (۶)

بیشتر بخوانید : 

شیپوری | نگهداری از گل شیپوری (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل گوشواره ای | نگهداری از گل کفشک (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

فوشیا | نگهداری از گل آویز یا فوشیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گلوکسینیا | نگهداری از گل گلوکسینیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

یاس رازقی | نگهداری از گل یاس رازقی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

بهترین و راحت ترین گیاه آپارتمانی برای خانه های کم نور

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

محبوبه شب
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا