مجله زندگی

نحوه ی فر کردن مو با بیگودی

نحوه ی فر کردن مو با بیگودی

درست است که این روزها انواع متفاوتی از دستگاه‌های الکتریکی برای فر کردن و حالت دادن موها وجود دارد؛ اما استفاده مکرر از هرکدام از این دستگاه‌ها به موها به شدت آسیب می‌زند؛ اگر به فکر سلامت موهای خود هستید استفاده از حالت‌دهنده‌های داغ را کنار بگذارید به روش‌‌های بی‌ خطر روی بیاورید.

نحوه ی فر کردن مو با بیگودی

بیگودی مو، نوعی ابزار برای مو است که به فر کردن مو بدون نیاز به حرارت کمک می کند. این کار با چرخاندن بخشی از مو و فر کردن مو با بیگودی انجام می شود. در برخی موارد کمی سشوار و حرارت دادن به مو هم انجام می شود تا سرعت فر کردن مو با بیگودی بالاتر رود. با گذر زمان ابزار و روش های حرفه ای تر مانند براشینگ مو برای حالت دادن به مو ساخته شد. اما همچنان استفاده از بیگودی برای بخشی از شینیون مو رایج است.فر کردن مو با بیگودی از قرن ها پیش رواج داشته است. در واقع در سال ۱۹۳۰ روشی آسان تر برای فر کردن مو اختراع شد، و انواع مختلفی از فرکننده های مو در حال حاضر وجود دارند که شما می توانید به کمک آنها در کمترین زمان ممکن مو های فر و خوش حالت داشته باشید. اما اگر به یاد گذشته های نه چندان دور، می خواهید نحوه فر کردن مو با بیگودی را آموزش ببینید، این مطلب برای شماست.

برای فر کردن مو با بیگودی باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. بیگودی ها بسته به نوع فر ریز یا درشت یا متوسط دسته بندی می شوند و خریدشان هم کار سختی نیست. یک فاکتور دیگر که انتخاب بیگودی را با اهمیت می کند آشنایی با نوع موهایتان است. اگر موی لخت دارید بیگودی های ریز برایتان مناسب تر خواهند بود. استفاده از موس مو و یا ژل مو برای بهتر فر شدن آن، مناسب است. اکثریت افراد از بیگودی متوسط برای فر کردن موهایشان استفاده می کنند. اگر می خواهید موهای فر را فر ریز بزنید یا برعکس، سعی کنید ابدا از ژل استفاده نکنید.

هیچوقت و هرگز موهای خشک را برای فر کردن با بیگودی انتخاب نکنید. موهایتان باید تمیز بوده و کمی نمدار باشد. پس در صورتی که موهایتان خشک است آن را نمدار کنید. البته کف سر می بایست خشک باشد و فقط ساقه مو باید تر باشد. موها را به اندازه ای که برای بیگودی و فر کردن لازم دارید از هم جدا کنید. مثلا اگر قصد فر کردن مو و کل سر را دارید باید مو ها را به ۹ قسمت تقسیم کنید و در غیر این صورت تعداد قسمت ها می تواند کمتر ازین تعداد باشد. گام اول برای فر کردن مو با بیگودی این است که فرق وسط سرتان را باز کنید.

همیشه سوال اصلی برای فر کردن مو با بیگودی این است که از کجا کار را شروع کنیم. اگر تصور کنیم که شما همان ۹ تکه را برای کل سر تعیین کرده باشید، باید از جلوترین قسمت شروع کنید که واقع در پیشانی است. در تصویر زیر تمام ۹ قسمت سر توسط این خانم فر شده است و جلوترین بخش سر نیز اولین قسمت مستطیلی بوده که ابتدا بیگودی به آن وصل شده است. این مسیر را تا پشت گردن ادامه دهید. برای فر کردن مو با بیگودی باید آنرا در انتهایی ترین بخش مو (بر حسب بلندی مو) قرار دهید و آرام آرام بپیچید تا به ریشه برسید. این کار مثل پیچیدن یک کاغذ دور یک لوله است. پیچیدن بیگودی در مو باید به زیر باشد.

حتما تا به حال اصطلاح میزانپلی را زیاد از مادربزرگ ها شنیده اید اما می دانید واقعا چه معنایی می دهد؟ میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. موها با انجام میزانپلی به صورت حلقه های بسیار زیبا درمی آید و زیباتر جلوه می کند همچنین انجام یکسری شینیون ها بسیار راحت تر می شود؛ علاوه بر اینها چون بدون سشوار و دیگر وسایل حالت دهنده الکتریکی موهای تان را حالت می دهید، موها آسیب کمتری می بینند بنابراین نه شکننده می شوند و نه رنگ شان خیلی زود کدر و بی حالت می شود بنابراین اگر می خواهید با کمترین هزینه چه به لحاظ سلامت و چه به لحاظ مادی موهای تان حالت بگیرد پیچیدن با بیگودی را یاد بگیرد البته اگر برای حالت دادن موها خیلی عجول نیستید.

انتخاب بیگودی های فر وابسته به حالتی است که می خواهید به موهای تان بدهید، یعنی می خواهید فر ریز بدهید یا درشت یا متوسط. این بیگودی ها را می توانید از بیرون تهیه کنید یا اینکه با هزینه کمتری در منزل درست کنید، به این ترتیب که کاغذهایی به ابعاد 9 در 9 یکدست و هم اندازه بسته به حجم مو به تعداد 30 تا 50 عدد درست کرده (می توانید از کاغذهای یادداشت مربع شکل استفاده کنید) و آنها را لوله ای شکل کنید که مثل بیگودی های ریز شود.

البته انتخاب بیگودی بستگی به جنس مو هم دارد، مثلا اگر موها بسیار لخت بود، حتما از بیگودی ریز استفاده کنید و البته می توانید بسته به حجم مو یک تا 2 قاشق ژل در آب حل کرده و با آبپاش روی موها هنگام پیچیدن بپاشید یا از اسپری های مخصوص همین کار یا موس استفاده کنید. بهترین سایز برای بیگودی سایز متوسط است که بهترین نتیجه را ایجاد می کند. یادتان باشد برای موهای فر هرگز از ژل استفاده نکنید.

برای پیچیدن موها، سر باید تمیز و شسته شده باشد. پوست سر خشک ولی ساقه های مو باید مرطوب باشد بنابراین پس از حمام آب موها را با حوله تا جایی که ممکن است بگیرید و بعد در حالی که هنوز نمدار هستند، آنها را به دو طرف سر شانه کنید. باید به دقت گره ها را باز کنید تا بتوانید به راحتی آنها را از هم جدا کنید؛ البته می توانید فقط به اندازه ای موها را از هم جدا کنید که برای پیچیدن بیگودی لازم است. اگر می خواهید کل موهای سر را بپیچید باید با باز کردن فرق آنها را به 9 قسمت تقسیم کنید. یادتان باشد اگر موهای تان کاملا خشک شده، می توانید با اسپری آب آنها را مرطوب کنید.

برای شروع پیچیدن از قسمت جلو یعنی مستطیل جلو شروع کنید و همین طور پیچیدن را تا انتهای پس گردن در امتداد مستطیل جلو ادامه دهید. باید نخست موها را مستقیم نگه داشته و بعد بیگودی را جلو یا پشت دسته مو نگه دارید و شروع به پیچیدن کنید و مواظب باشید که سر موها کاملا صاف بسته شود و سپس بیگودی را ببندید. در مرحله بعد از دو طرف سر شروع به پیچیدن کنید و در نهایت 2 مثلث طرفین و بنا گوش را بپیچید. همیشه بهتر است پیچیدن به زیر باشد. برای پیچیدن جلوی سر دو یا سه تا بیگودی اول را به طرف جلو می پیچیم. اگر موها چتری بلند بود، بسته به فرق خودتان می توانید به سمت چپ یا راست بیگودی ها را بپیچید باشد، با توجه به فرق موها آنها را به سمت راست ویا چپ موها را بپیچید.

در صورتی که موهای شما فر است و در نظر دارید که به وسیله بیگودی حالت بهتری به موها بدهید باید به نکاتی توجه کنید. ابتدا موهای خود را بشویید و حتما در شستشوی موها از نرم کننده استفاده کنید. دقت کنید که برای موهای فر از شانه با دندانه های ریز به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا باعث می شود که موها وز شود. سعی کنید برای شانه روزانه موها از برس های چوبی استفاده کنید. البته شانه های دندانه درشت برای جلوگیری از ریزش موها گزینه بسیار مناسبی است. زمان سشوارکشیدن موها حتما از برس های گرد چوبی برای حالت دادن هر چه بهتر به موهایتان استفاده کنید. موها با فر، جلوه زیباتری پیدا می کنند.

اگر برای صاف کردن موها همیشه از سشوار استفاده کنید آسیب های جبران ناپذیری به ساقه و ریشه موها وارد می شود، پس از این کار جدا خودداری کنید. برای اینکه موها حالت بهتری به خود بگیرند، هر 2 یا 3 ماه یکبار به اندازه یک سانت آنها را کوتاه کنید. از خورد کردن زیاد موها بپرهیزید زیرا زمان درست کردن و یا فر کردن موها حالت زیبایی به خود نمی گیرد.

موهای فر

در هنگام فر کردن موها با استفاده از بیگودی سعی کنید از مقداری تافت و یا ژل برای تثبیت کردن حالت مو و دیرتر باز شدن فرها استفاده کنید. البته برای موهای فراز تافت و ژل به هیچ عنوان استفاده نکنید. برای براقتر شدن موها و گرفتن خرده موها قبل از استفاده از بیگودی کمی ازکرم مو یا کریستال مو در لابه لای موها استفاده کنید.

در هنگام پیچیدن موها با بیگودی که باید از جلو تا پشت سر موها با زاویه 90 درجه پیچید، پشت سررا باید رو به بالا یا با زاویه 90 به بالا یا 180 درجه قسمت های مو را که با شانه جدا کردید بپیچید، بغل موها را هم با زاویه 90 درجه بپیچید. در 2 مثلث طرفین در صورتی که بیگودی ها فضای کمی را داشتند،آنها را به صورت کج بپیچید.

زمانی که تمام موها را با بیگودی پیچیدید، بین یک تا 2 ساعت باید منتظر بمانید تا موها به خوبی فر شوند و برای بهتر حالت گرفتن موها می توانید از سشوار استفاده کنید. حداقل زمان استفاده از سشوار 15 دقیقه است البته این زمان با توجه به حالت موها متغیر است. برای مثال هر چقدر موها لخت تر باشد باید از سشوار زمان بیشتری استفاده کنید تا موها بیشتر و بهتر فر شود.

بعد از گذشت حدود 2 ساعت شروع به باز کردن بیگودی ها کنید. بیگودی ها را هم زمان باز نکنید، ابتدا از زیر موها یک بیگودی را باز کنید، در صورت حالت گرفتن مو بقیه بیگودی ها را باز کنید. در صورتی که بعد از باز کردن اولین بیگودی هنوز موها به خوبی فر نشده بودند، بیگودی را سر جای خود بپیچید و دوباره از سشوار استفاده کنید تا موها به خوبی خشک شده و حالت بگیرند.

زمانی که مطمئن شدید موها فر شده وآماده باز کردن بیگودی ها هستند، بیگودی ها را یک به یک باز کنید و از ژل یا کرم مو برای بهتر جلوه دادن فرها و همچنین ماندگاری بیشتر فرها بر روی مو کمک بگیرید. مواد متنوعی برای فرم دادن به موهای فر موجود است، با توجه به حالت موها و نوع فر باید مواد مورد نظر و مناسب را انتخاب نمود.

اگر دوست ندارید که از تافت برای حالت دادن به موها استفاده کنید می توانید بعد از آنکه بیگودی موها را به ترتیب از قسمت جلوی سر به سمت پشت سر به آرامی باز کردید، با استفاده از انگشتان تان فرها را از هم جدا کرده و فرم طبیعی تری به آن ها بدهید. در این زمان برای براقتر شدن موها ازمقدار کمی روغن زیتون و یاکریستال مو کمک بگیرید.

هنگام پیچیدن حواس تان باشد که باید از جلو تا پس سر موها با زاویه 90 درجه پیچیده شوند، پس سر به بالا یا با زاویه 90 به بالا یا 180 درجه تکه های مو را بپیچید، بغل ها را هم با زاویه 90 درجه بپیچید. در 2 مثلث طرفین اگر بیگودی جا نشد، می توانید آنها را به طور اریب بپیچید.

بعد از اینکه تمام بیگودی ها را پیچیدید، بین یک تا 2 ساعت به موها اجازه دهید که فر شوند و حالت بگیرند البته برای بهتر حالت گرفتن می توانید حدود 20 دقیقه سشوار روی موها بگیرید، البته این مدت در افراد مختلف متغیر است. بعد از زمان سپری شده همه موها را باز نکنید. ابتدا از زیر موها یک بیگودی باز کنید، اگر مو حالت فر گرفته بود، بقیه را باز کنید و در غیر این صورت بیگودی را سر جای خودش بپیچید و اجازه دهید موها خشک شود و حالت بگیرد.

منبع

نحوه ی فر کردن مو با بیگودی
saednews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا