مجله زندگی

گل بابا آدم

گل بابا آدم

اینجا قصد داریم در مورد نحوه نگهداری از گل بابا آدم یا فیلگوش (آبیاری،رطوبت،خاک،کود،نور،دما ) و آفات و البته روش تکثیر با شما صحبت کنیم .

گل بابا آدم

گل بابا آدم گلی بسیاز زیبا و جذاب است با برگ های پهن و تنوع عجیب. عکس پایین چهار گونه و چهار رنگ از این گل را نشان میدهد اما گفته میشود این گل بیش از ۷۰ گونه مختف دارد . این گل دوست داشتین و دکوراتیو به خاطر شکل برگ هایش فیلگوش یا فیلگوشه هم نامیده میشود. اینجا ما قصد داریم در مورد نحوه نگهداری از این گل (آبیاری،رطوبت،خاک،کود،نور،دما و…) و آفات و بیماری ها و البته روش تکثیر با شما صحبت کنیم . با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل بابا آدم و انواع آن

گل بابا آدم (۱)

گل بابا آدم (۲)

گل بابا آدم عاشق آبیاری می باشد و اگر آبیاری گیاه خوب باشد ، باعث بهتر رشد کردن گیاه می شود . باید در هفته ۳ الی ۴ بار گیاه را آبیاری کنید . بهترین دما برای گیاه دمای اتاق می باشد که بهتر است گیاه را در اتاق قرار دهید . از اول فصل پاییز تا آخر فصل زمستان باید آبیاری را کم کنید و هفته ای ۲ بار بیشتر گیاه را آبیاری نکنید . اگر گیاه کم باشد ، باعث زرد شدن برگ ها و پژمرده شدن برگ ها می شود .

می توانید این گیاه را در حمام منزل خود نگهداری کنید به شرطی که حمام پر نور باشد و بتواند به رشد گیاه کمک کند . رطوبتی که در داخل حمام می باشد که شاداب شدن گل و بهتر رشد کردن گل کمک بسیار کمک می کند . اصلا برای جذب رطوبت گل بابا آدم از غبار پاشی استفاده نکنید ، زیرا غبار پاشی باعث خراب شدن و به وجود آمدن قارچ می شود . می توانید علاوه بر گذاشتن گیاه در داخل حمام ، تشتی را پر آب کرده و گیاه را درداخل آن قرار دهید زیرا این کار باعث جذب رطوبت می شود . همچنین اگر رطوبت گیاه کافی نباشد ، باعث خشک شدن برگ ها می شود .

به هیچ عنوان برای گل بابا آدم از خاک سنگین استفاده نکنید ، زیرا باعث پوسیده شدن ریشه و پیازچه می شود . بهترین خاک برای گل بابا آدم ، ۱ پیمانه پیت ماس ، ۱ پیمانه پرلیت و ۱ قسمت خاک ارکیده که این خاک ها را مخلوط کرده و در گلدان گیاه بریزید . همچنین یادتان باشد که زه کش خاک باید خوب باشد .

برای تغذیه گل بابا آدم باید از کود های مایع و یا از کود های گرانول استفاده کنید که به رشد گیاه کمک بسیار زیادی را می کند . باید هفته ۲ الی ۳ بار به گیاه کود دهید تا به رشد گل کمک کند .

برای هرس گل بابا آدم نباید برگ ها و ساقه هایی ک سالم می باشد را هرس کنید ، بلکه باید ساقه های مرده و پوسیده و برگ های بی حال و زرد شده را از قسمت پایینی هرس کنید . با این کار برگ ها و ساقه های جدید جایگزین می شود و باعث بهتر رشد کردن گیاه می شود .

گل بابا آدم همان گونه که به آبیاری علاقه دارد ، به نور نیز علاقه دارد . اگر محل قرار گیری گیاه کم نور باشد ، باعث رنگ پریدگی گل و کم رنگ شدن گل می شود . همچنین یادتان باشد که گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید و می توانید پشت پنجره جنوبی منزل خود قرار دهید .

گل بابا آدم اصلا سرما و یخبندان را دوست دارد و اگر در محلی سرد قرار بگیرد ، باعث یخ زدن پیازچه هایش می شود . اگر گیاه را در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد قرار دهید ، باعث خراب شدن گیاه می شود . حتما باید گیاه را در بین دمای ۱۶ الی ۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید .

ساقه های که بسیار کوچک می باشد را می توانید قلمه بزنید و آن را در گلدانی دیگر قرار دهید . این کار آسان می باشد ولی بهترین روش برای تکثیر گل بابا آدم ، تکثیر ریزوم در بهار و پاییز می باشد .

گل بابا آدم (۳)

گل بابا آدم بسیار زیاد به قارچ حساس می بشد و زمانی که گیاه را آبیاری می کنید بهتر است برگ ها را تکان دهید تا آبی روی آن باقی نماند و همچنین می توانید از سم پاشی قارچ کش نیز استفاده کنید .

این موضوع دو علت دارد ، علت اول اینکه تغذیه مصنوعی نمی باشد که باید تغذیه مصنوعی را تا حدودی زیاد کنید و دوم اینکه گلدان گیاه کوچک می باشد و باید گلدان را عوض کنید تا گیاه مانند قبل شود و

افتاده شدن گیاه نیز به دو عامل بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه تشنه می باشد که باید آبیاری را زیاد کرده و همچنین گیاه را ۳۰ دقیقه در آب بگذارید و علت دوم اینکه گیاه نور کم باعث افتاده شدن گیاه می شود .

علت این زخم ها آفت می باشد که باید هر ۱۴ روز ۱ بار گیاه را سم پاشی کنید و یا اینکه سم را به پارچه ای آغشته کرده و به جا هایی که این زخم ها وجود دارد بکشید .

علت سوخته شدن برگ ها و به وجود آمدن لکه ها بخاطر این موضوع می باشد که گیاه را در معرض نور خورشید سم پاشی کرده اید که در ابتدا گفته شد گیاه به غبار پاشی نیاز ندارد و اگر دوست دارید گیاه را غبار پاشی کنید ، بهترین زمان صبح و عصر آن هم در سایه می باشد .

علت ریزش برگ ها ، آبیاری بیش از اندازه می باشد که باید تا زمانی که گیاه مانند روز اول شود ، آبیاری را کم کنید .

رنگ پریدگی گیاه به دو علت بستگی دارد . علت اول اینکه نور بیش از اندازه می باشد که باید گیاه را در محلی قرار دهید که نور به اندازه کافی باشد و دوم اینکه تغذیه مصنوعی کم بوده است که باید دفعات دادن تغذیه مصنوعی را نسبت به قبلا بیشتر کنید .

علت ریزش برگ ها بخاطر کمبود نور می باشد که باید گیاه را به محلی پر نور تر ببرید تا مانند روز اول شود .

قهوه ای شدن برگ ها به دو علت بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه در محلی خشک قرار دارد که باید گیاه را به محلی خنک تر ببرید و برگ هایی ک خشک هستند را حذف کرده . علت دوم اینکه آبیاری و غبار پاشی را باید افزایش دهید ولی نباید در معرض نور خورشید گیاه را غبار پاشی کنید .

علت آن کنه های قرمز می باشد که زمانی این اتفاق رخ می دهد که گیاه خشک شده است . اول اینکه باید گیاه را در محلی خنک تری ببرید و بعد گیاه را سم پاشی کنید . سم پاشی را تا زمانی که این تار عنکبوت ها از بین برود ادامه دهید .

علت قهوه ای شدن نوک برگ ها ، بخاطر تشنه بودن گیاه می باشد که باید آبیاری را زیاد کنید تا گیاه مانند قبل شود .

هر چه رطوبت بیشتر باشد برگ ها نیز پهن تر و هر چه کمتر باشد ، باعث کوچک موندن برگ ها می شود . بهتر است همیشه تشت زیر گلدان را پر از آب کنید و همچنین می توانید غبار پاشی را نیز به دور از نور آفتاب قرار دهید .

بخاطر این می باشد که آبیاری بیش از اندازه بوده است که باید دفعات آبیاری را کم کرده و همچنین رطوبت و نور را نیز چک کنید .

گل بابا آدم (۴)

ریشه ، برگ تخم و میوه بابا آدم برای درمان سرطان ‌ها ، رماتیسم ، نقرس ، ناراحتی‌ های معده ، کلیه،  بیماری‌ های پوستی حتی ریزش موواگزما ، گلو درد ، ورم لوزه‌ ها ، سرفه ، سرخک ، بر زخم‌  ها و آبسه ‌ها و مرض قند کاربرد دارد. در طب قدیم ریشه گیاه بابا آدم طبیعت سرد و خشک داشته ‌است . ریشه این گیاه به علت داشتن مقدار زیاد آهن علاج کم خونی می‌باشد.

همچنین از ریشه آن برای درمان سرماخوردگی و التیام کهیر و اگزما استفاده می‌شود . از برگ این گیاه برای معالجه سرگیجه ، رماتیسم ، تنظیم قند خون ، رفع درد و سوزش ناشی از گزیدگی و درمان کچلی استفاده می‌شود . تخم این گیاه نیز در پزشکی کاربرد دارد و برای ضد عفونی کردن،  درمان ناراحتی‌ های ریوی و گلو درد به کار گرفته می‌ شود . همچنین ضد کرم معده و روده می‌ باشد .

ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه مانند پلی‌استیلن خاصیت آنتی‌ باکتریال و ضد قارچی دارد . ترکیبات موثر موجود در این گیاه به علت اینکه روند پوست ‌اندازی را تسریع می‌کند ، سموم سطحی بر روی لایه اپیدرم پوست را می ‌زداید و باکتری‌ زدایی می‌ کند . در حقیقت نوعی لایه ‌برداری طبیعی و سالم و نیز آب ‌رسانی به لایه ‌های سطحی پوست را انجام می ‌دهد ؛ در نتیجه شادابی را برای پوست به ارمغان می‌ آورد .

ریشه این گیاه تصفیه ‌کننده خون و لنف بدن می‌ باشد و این عمل را با دو مکانیسم انجام می ‌دهد :

گل بابا آدم مصارف دارویی زیادی دارد

اما مصرف اشتباه ساقه ی این گل باعث ایجاد مشکلات تنفسی خطرناکی می شود .

گل بابا آدم (۵)

تکثیر این گیاه به چند روش صورت می گیرد .

اگر گل بابا ادم آنقدر بزرگ شده است که نمی توان تمامی آنرا از گلدان در آورد می توان پاجوشها را با حفر یک گودال از کنار گلدان از کنار گیاه مادری جدا کرد. پاجوش های ریشه دار را از کنار گیاه مادر جدا کرده و در ترکیبات ماسه + پرلیت بکارید . در مکانی سایه روشن قرار داده و آبیاری را مرتب انجام دهید . بهتر است در محیط مرطوب و در دمای ۱۸ الی ۲۵ درجه ی سانتی گراد قرار دهید . بهتر است در فصل بهار اقدام به این کار کنید .

در هنگام تعویض گلدان در فصل بهار و تابستان می توان ریزوم ها را بیرون آورده ، آن ها را به مدت ۱ شبانه روز در محیط های خنک و دور از نور آفتاب قرار دهید تا از رطوبت آن ها کاسته شود سپس هر کدام را در گلدان مستقلی بکارید .

اگر این عمل را در زمستان انجام می دهید ، توصیه می شود ریزوم ها را در طی فصول سرد در مکان خنک در میان پیت ماس + ماسه در انبار نگهداری کنید تا زمان کاشت آن ها در فصل بهار فرا برسد . اگر گیاه شما بزرگ است و در آوردن آن از گلدان ، مشکل است می توان با حفر کردن چاله ای در خاک گلدان به ریزوم ها دسترسی پیدا کرد .

فاصله این گودال از تنه اصلی گیاه حداقل ۳۰ سانتیمتر و حداکثر ۴۰ باشد که به ریشه آسیب نرسد . خاک اطراف ریزوم ها را بتکانید و به وسیله ی شی تیزی از محل اتصال آن با ریزوم ها و ریشه های دیگر برش دهید . ریزو ها را در گلدان حاوی پیت ماس + ماسه بکارید و در مکانی دور از سایه قرار دهید تا رشد کرده و گیاه جدیدی را به وجود بیاورد .

شاید ریشه دار کردن قلمه های این گیاهان کار مشکلی باشد اما دانه برفی راه حلی پیشنهاد می کنیم که عملی باشد . قلمه ای به طول ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید . قبل از کاشت هم می توان آن ها را در آب ریشه دار کرد و هم به هورمون ریشه زایی آغشته کرد و مستقیم بعد از برش در گلدان حاوی پرلیت + ماسه + پیت ماس کاشت . قلمه های کاشته شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید . و هفته ای ۳ مرتبه آبیاری کنید . برای تکثیر در فصل بهار اقدام کنید .

نگهداری از فیلگوش (۲)

بیشتر بخوانید : 

گیلاس مجلسی | نگهداری از گل تاجزیزی یا گیلاس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل خورشیدی | نگهداری از گیاه خورشیدی (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل مارچوبه | نگهداری از گیاه مارچوبه (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل آناناس | نگهداری از گل آناناس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

مارانتا | نگهداری از گل مارانتا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

نگهداری از فیلگوش (۳)

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

گل بابا آدم
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا