زندگی

طالبان در حال مستحکم کردن جایگاه سیاسی در جامعه بین المللی/ آغاز به کار ارگ ریاست جمهوری زیر پرچم سفید

.

طالبان در حال مستحکم کردن جایگاه سیاسی در جامعه بین المللی/ آغاز به کار ارگ ریاست جمهوری زیر پرچم سفید

شما می‌توانید آخرین و جذاب‌ترین اخبار روز افغانستان را هر روز ساعت ۱ بعد از چاشت در پادکست تحریریه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان بشنوید.

طالبان در حال مستحکم کردن جایگاه سیاسی در جامعه بین المللی/ آغاز به کار ارگ ریاست جمهوری زیر پرچم سفید

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، افغانستان این روزها آبستن تغییرات مهم و سریع می باشد. در این گزارش کوشش گردیده تا مهم ترین تحولات افغانستان تقدیم مخاطبان تحریریه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان شود.

دیدار وزیر خارجه قطر با مقامات طالبان

اولین دیدار ملا حسن آخند نخست وزیر حکومت طالبان با وزیر خارجه قطر در روز یکشنبه 21 سنبله در کابل تشکیل شد.

گفته می شود که گفت و گوها حول محور رویدادهای تازه در افغانستان بوده و دو طرف روی لزوم اجرایی مفاد توافق نامه قطر گفت و گو کرده اند. این نشست ها در حالی برگزار می شوند که حالا افغانستان زیر نظر دیگر کشور های جهان قرار دارد.

پیام طالبان به دولت های جهان

سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دولت طالبان طی یک جلسه معارفه اظهار کرد که برخورد دولت طالبان با همه کشور های جهان با اصول اسلامی است.

وی افزوده است که این دولت قصد دخالت در امور هیچ کشوری را ندارد و از کشور های دیگر نیز انتظار می رود که در مسائل داخلی این کشور مداخله نکنند. سرپرست این وزارت در حالی از دوستی بین ملت ها صحبت می کند که جایزه دست گیری وی از سوی آمریکا به 10 میلیون دالر افزایش پیدا کرده است.

گفته می شود که تصویر وی تا هنوز هم در دسترس رسانه ها قرار نگرفته است.

تشدید بحران اقتصادی با مسدود شدن بانک ها

با ورود طالبان و مسدود شدن بانک ها در بسیاری از ولایات افغانستان به خصوص شهر کابل، مردم دچار مشکلات اقتصادی شدید شده اند. این امر باعث شده که یک تعداد مردم شب های تار را در پیش دروازه های بانک ها صبح کنند.

با این وجود نیمه دیگری از فقر نیز در زندگی روزمره مردم دیده می شود و یک تعداد هم شب هایشان را در زیر خیمه ها در حومه این شهر به دلیل بیجا شدن از خانه هایشان صبح می کنند. با این حال سازمان ملل هشدار داده است که قحطی فراگیر دامن گیر این مردم خواهد شد و این سازمان از کشورهای کمک کننده خواسته است که مردم را در شرایط بحرانی فراموش نکنند و با کمک هایشان مردم بی‌بضاعت را از مرداب فقر بیرون کشند.

صلح در میان شعله های جنگ

آتش جنگ هر از گاهی بین نیروهای مردمی و گروه طالبان شعله ور می شود و دامنه آن تا حدی گسترش پیدا کرده و خاموش می شود. با این حال طالبان از عبدالله عبدالله رئیس مصالحه ملی خواسته است که در این مورد پا درمیانی کرده و صلح را بین جبهه های جنگی برقرار سازد. این در حالیست که گزارش ها از تجهیز جبهه خیزش مردمی در پنجشیر به انترنت ستلایتی استارلینک توسط کشور تاجکستان خبر می دهند.

با این حال وزیرخارجه قطر در دیدار با حامد کرزی و عبدالله عبدالله در مورد تحولات اخیر و حکومت فراگیر صحبت کرده است و از تلاش های مکرر برای ایجاد روابط نیک بین ملیت ها و حکومت فراگیر قدر دانی کرده است. این در حالیست که کابینه اعلام شده توسط طالبان با شعار همه شمول بودن مورد قبول جامعه افغانستان به خصوص زنان قرار نگرفته است.

اصلاحات در دانشگاه ها

وزیر تحصیلات گروه طالبان در افغانستان ضمن جدا سازی صنوف درسی بر رعایت اصول اسلامی زنان و مردان تاکید کرده است.

وی شالوده اصول اسلامی را تفکیک جنسیتی و حفظ حجاب اسلامی در زنان دانشجو می داند. با این حال گزارش ها می رساند که صنوف هم در دانشگاه ها موجود است که در آن تک پسر یا هم تک دختر موجود است و نمونه هایی از این قضیه برای این تصمیم چالش بر انگیز است.

اعلام برائت ناتو از شکست در افغانستان

دبیر کل ناتو گفته است که سقوط افغانستان به دست طالبان به دلیل سیاست اشتباه رهبران پیشین حکومتی بوده است.

این در حالیست که رهبران حکومتی بارها مسئله سقوط افغانستان را بر دوش آمریکا اندخته بودند.

طالبان در این زمینه گفته اند که آمریکا وهم پیمانانش با مداخلات و انحصار کردن قدرت به چند نفر محدود باعث فروپاشی حکومت قبلی شده اند.

انتهای پیام/

منبع

طالبان در حال مستحکم کردن جایگاه سیاسی در جامعه بین المللی/ آغاز به کار ارگ ریاست جمهوری زیر پرچم سفید
www.yjc.news

مطالب مرتبط

ادعای وزیر خارجه آمریکا: اهداف ما در افغانستان با کشته شدن بن لادن محقق شد

دکتر احمد بخشی : سقوط پنجشیر و رفوزه شدن طالبان در امتحان اعتدال

طالبان‌: اصلاح شده‌ایم

از سراسر وب

دکتر احمد بخشی : سقوط پنجشیر و رفوزه شدن طالبان در امتحان اعتدال

جمهوری اسلامی ایران اشراف کاملی بر تحولات افغانستان دارد/ مسائل امروز افغانستان سابقه بیش از ۲۰ ساله دارد

موسوی: جمهوری اسلامی با طالبان در تماس است

نماینده آمریکا برای بررسی تحولات افغانستان راهی منطقه شد

دکمه بازگشت به بالا